Przejdź do treści
Portada » Słynny geniusz i jego IQ część 2

Słynny geniusz i jego IQ część 2

Iloraz inteligencji lub IQ jest miarą zdolności poznawczych jednostki. Chociaż testy IQ nie są pozbawione kontrowersji, są one używane od dziesięcioleci do oceny osób i porównywania ich z innymi. Oto kilka przykładów znanych i historycznych postaci oraz ich szacowane IQ:

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów w historii. Był malarzem, rzeźbiarzem, architektem, naukowcem i wynalazcą, a jego prace nadal inspirują i fascynują ludzi. Niektórzy eksperci szacują jego IQ na około 220, co czyni go jednym z najbardziej inteligentnych ludzi, jacy kiedykolwiek żyli.

Izaak Newton

Isaac Newton jest powszechnie uznawany za jednego z największych naukowców wszechczasów. Wniósł przełomowy wkład w dziedzinie fizyki, matematyki i astronomii, a jego praca położyła podwaliny pod wiele odkryć naukowych, które nastąpiły później. Szacuje się, że jego IQ wynosiło około 190, co czyni go jednym z najmądrzejszych ludzi w historii.

Galileo Galilei

Galileo Galilei był włoskim astronomem, matematykiem i fizykiem, który jest powszechnie uważany za ojca nowoczesnej astronomii obserwacyjnej. Dokonał wielu przełomowych odkryć, w tym czterech największych księżyców Jowisza i faz Wenus. Jego IQ oszacowano na około 185, co czyni go jednym z najbardziej inteligentnych ludzi swoich czasów.

Nikola Tesla

Nikola Tesla był serbsko-amerykańskim wynalazcą, inżynierem elektrykiem, inżynierem mechanikiem i futurystą, który jest najbardziej znany ze swojego wkładu w projektowanie nowoczesnego systemu zasilania prądem przemiennym (AC). Wniósł ważny wkład w dziedzinie elektromagnetyzmu i komunikacji bezprzewodowej, a jego IQ oszacowano na około 150, co nadal jest uważane za bardzo wysokie.

Wniosku

Testy IQ nie są pozbawione kontrowersji, ale są używane od dziesięcioleci do oceny osób i porównywania ich z innymi. Te przykłady znanych i historycznych postaci pokazują, że inteligencja może przybierać różne formy i że niektóre z najbardziej błyskotliwych umysłów w historii mogły mieć IQ znacznie wyższe niż to, co uważa się za przeciętne dzisiaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *