İçeriğe geç
Portada » IQ testlerinin karanlık tarihi

IQ testlerinin karanlık tarihi

1905 yılında, psikologlar Alfred Binet ve Théodore SimonFransa'da okulda mücadele eden çocuklar için bir test tasarladı.

Hangi çocukların bireyselleştirilmiş ilgiye ihtiyaç duyduklarını belirlemek için tasarlanan bu yöntem, IQ testinin temelini oluşturdu. 19. yüzyılın sonlarından itibaren araştırmacılar, sözel akıl yürütme, çalışma belleği ve görsel-uzamsal beceriler gibi bilişsel yeteneklerin altta yatan bir genel zekayı veya g faktörünü yansıttığını varsaydılar.

Simon ve Binet, bu yeteneklerin her birini ölçmek ve sonuçları tek bir puanda birleştirmek için bir dizi test tasarladı.

Sorular her yaş grubu için ayarlandı ve bir çocuğun puanı, yaşıtlarına göre nasıl performans gösterdiklerini yansıtıyordu.

Birinin puanını yaşlarına göre bölmek ve sonucu 100 ile çarpmak istihbarat bölümünü verir veya IQ.Today, 100 puan, örnek bir popülasyonun ortalamasını temsil eder ve nüfusun% 68'i 100'ün 15 puanı içinde puan alır.

Simon ve Binet, testlerinin değerlendirdiği becerilerin genel zekayı yansıtacağını düşündüler. Fakat hem o zaman hem de şimdi, genel zekanın tanımı üzerinde anlaşmaya varılmış tek bir şey yoktur. Ve bu, insanların zeka hakkındaki kendi önyargılı varsayımlarının testin hizmetini kullanmaları için kapıyı açık bıraktı.

Akademik yardıma ihtiyacı olanları belirlemenin bir yolu olarak başlayan şey, insanları genellikle derinden kusurlu ideolojilerin hizmetinde başka şekillerde sıralamak için hızla kullanıldı.

İlk büyük ölçekli uygulamalardan biri, Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nde, ordunun acemileri sıralamak ve subay eğitimi için taramak için bir IQ testi kullandığı zaman meydana geldi.

O zamanlar, birçok insan öjeniğe, arzu edilen ve istenmeyen genetik özelliklerin insanlarda seçici üreme yoluyla kontrol edilebileceği ve kontrol edilmesi gerektiği fikrine inanıyordu.

Bu düşünce çizgisiyle ilgili birçok sorun vardı,aralarında zekanın sadece sabit ve kalıtsal değil, aynı zamanda bir kişinin ırkıyla da bağlantılı olduğu fikri.

Öjeniğin etkisi altında, bilim adamları askeri girişimin sonuçlarını, bazı ırksal grupların entelektüel olarak diğerlerinden üstün olduğuna dair yanlış iddialarda bulunmak için kullandılar.

Test edilen acemilerin çoğunun ABD'ye yeni göçmenler olduğunu hesaba katmadan, örgün eğitimden veya İngilizce dil maruziyetinden yoksun, etnik grupların hatalı bir istihbarat hiyerarşisini yarattılar.

Öjenik ve IQ testinin kesişimi sadece bilimi değil, politikayı da etkiledi. 1924'te Virginia eyaleti, düşük IQ puanına sahip kişilerin zorla kısırlaştırılmasına izin veren bir politika oluşturdu – Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi'nin onayladığı bir karar.

Nazi Almanyası'nda hükümet, düşük IQ'ya dayanan çocukların öldürülmesine izin verdi. Holokost ve Sivil Haklar Hareketi'nin ardından, IQ testlerinin ayrımcı kullanımlarına hem ahlaki hem de bilimsel gerekçelerle meydan okundu.

Bilim adamları, IQ üzerindeki çevresel etkilerin kanıtlarını toplamaya başladılar. Örneğin, IQ testleri 20. yüzyılda periyodik olarak yeniden kalibre edildiğinden, yeni nesiller eski testlerde önceki nesillere göre sürekli olarak daha yüksek puan aldı.

Flynn Etkisi olarak bilinen bu fenomen, kalıtsal evrimsel özelliklerin neden olamayacak kadar hızlı gerçekleşti.

Bunun yerine, sebep muhtemelen çevreseldi – gelişmiş eğitim, daha iyi sağlık hizmeti ve daha iyi beslenme. Yirminci yüzyılın ortalarında, psikologlar genel zeka dışındaki şeyleri, özellikle şizofreni, depresyon ve diğer psikiyatrik durumları değerlendirmek için IQ testlerini kullanmaya çalıştılar. Bu teşhisler kısmen değerlendiricilerin klinik kararlarına dayanıyordu ve IQ'yu belirlemek için kullanılan testlerin bir alt kümesini kullandı – daha sonra yapılan bir araştırmada klinik olarak yararlı bilgiler vermediği tespit edilen bir uygulama.

Bugün, IQ testleri, ilk testler gibi birçok benzer tasarım öğesi ve soru türü kullanmaktadır, ancak testteki potansiyel önyargıyı tanımlamak için daha iyi tekniklere sahibiz.

Artık psikiyatrik durumları teşhis etmek için kullanılmıyorlar. Ancak, alt test puanlarını kullanan benzer şekilde sorunlu bir uygulama, birçok uzmanın tavsiyesine rağmen, bazen öğrenme güçlüklerini teşhis etmek için hala kullanılmaktadır.

Dünyanın dört bir yanındaki psikologlar zihinsel engelliliği tanımlamak için hala IQ testlerini kullanıyor ve sonuçlar uygun eğitim desteğini, iş eğitimini ve yardımlı yaşamı belirlemek için kullanılabilir. IQ testi sonuçları, korkunç politikaları ve bilimsel olarak temelsiz ideolojileri haklı çıkarmak için kullanılmıştır.

Bu, testin kendisinin değersiz olduğu anlamına gelmez – aslında, ortaya koyduğu akıl yürütme ve problem çözme becerilerini ölçmek için iyi bir iş çıkarır. Ancak bu, bir kişinin potansiyelini ölçmekle aynı şey değildir.

IQ testine sarılmış birçok karmaşık politik, tarihsel, bilimsel ve kültürel konu olmasına rağmen, giderek daha fazla araştırmacı bu noktada hemfikirdir ve bireylerin tek bir sayısal puana göre kategorize edilebileceği fikrini reddetmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir