İçeriğe geç
Portada » IQ Gerçekten Ne Kadar Akıllı Olduğunuzu Ölçüyor mu?

IQ Gerçekten Ne Kadar Akıllı Olduğunuzu Ölçüyor mu?

İnsanlar akıllılar hakkında konuştuklarında, Zeka Bölümü veya IQ her zaman ortaya çıkıyor gibi görünüyor. İnsanlar Einstein'ın nasıl dahiyane bir IQ'ya sahip olduğunu 160 olarak ortaya koymayı severler. Mensa'ya katılmak için en az 130 IQ'ya sahip olmanız gerekir. Fakat IQ zekayı ölçmenin iyi bir yolu mudur?

Bu, zekayı nasıl tanımladığınıza bağlı. IQ puanları, kamu politikasını tartışırken olduğu gibi, büyük insan grupları için eğitim stratejileri hakkında konuşmak için yararlı bir kısayol olabilir.

Bununla birlikte, IQ birçok faktörden, hatta sınava girerken motivasyonunuz kadar öznel şeylerden bile etkilenebilir.

İlk IQ testi türü 1900'lerin başında Fransız psikolog Alfred Binet tarafından icat edildi.

1882'de eşitlikçiliği amaçlayan bir yasa, sağlıklı bir çocuğun okula gitmesi ve okuma, yazma, aritmetik, tarih, kamu politikası ve doğa bilimleri gibi temel bilgileri öğrenmesi gerektiğini söyledi.

Yasa, sağırlık veya körlük gibi engelli çocuklar için özel bir husus bile içeriyordu. Ancak Fransız hükümeti, birçok olası nedenden dolayı her çocuğun normal müfredata ayak uyduramayacağını kabul etti.

Bu şekilde, Binet ve diğer psikologlar, farklı çocukların okul çalışmalarını nasıl ele aldıklarını ölçmek için standart bir test oluşturmak üzere görevlendirildi. Binet, Théodore Simon ile birlikte Binet-Simon testini geliştirdi – burada çocuklar artık yapamayana kadar bir dizi soruyu cevaplayacaklardı.

Sonuç olarak, çocuklar yaşlarına veya öğretmenlerin öznel yargılarına güvenmek yerine, benzer puanlara sahip öğrencilerle sınıflarda gruplandırılabilir.

Önümüzdeki on yıl içinde, bu ölçek hem çocuklarla hem de yetişkinlerle kullanılmak üzere revize edildi ve Stanford-Binet Zeka Ölçekleri olarak yeniden adlandırıldı.

Bu popüler IQ testi, öğrenme yeteneğini ölçmek için kullanılan diğer standartlaştırılmış testlerle birlikte bugün hala kullanılmaktadır – bazen yeni şeyleri ne kadar hızlı ve kolay öğrendiğimiz olarak tanımlanır.

Testin ilk versiyonlarında, IQ bir kişinin standart bir testteki puanını alarak, kronolojik yaşlarına bölerek ve ardından sonucu 100 ile çarparak hesaplandı.

Daha modern versiyonlarda, temel olarak diğer sınav katılımcılarına göre sıralanırsınız ve bir grup insanın puanları, 100 ortalama olacak şekilde ölçeklendirilir ve IQ puanınız, bu ortalamaya göre nerede olduğunuza göre belirlenir.

Ama mesele şu: IQ testlerinin zekanızı gerçekten ölçüp ölçmediği, zekayı nasıl tanımladığınıza bağlıdır.

Basit tanımlarda, zeka yeni şeyler öğrenme veya yeni durumlara uyum sağlama yeteneğidir. Ancak tanım, mantık veya akıl kullanma veya soyut düşünme yeteneğini de içerebilir.

Bu tanımların hepsi entelektüel kapasiteye odaklanmıştır, bu da zekanın Amerikan Psikoloji Derneği tarafından nasıl tanımlandığıdır. Ve sosyal veya duygusal zeka gibi diğer zeka türlerini veya yaratıcılık veya öz farkındalık gibi şeyleri içermezler.

Örneğin, Stanford-Binet testi, beş ana bilgi kategorisini test etmeye odaklanır: temel bilgi, temel matematik, uzaydaki nesneleri görselleştirme, çalışma belleği ve akışkan akıl yürütme – veya yeni problemleri çözme yeteneği.

Birisi hakkında ne anlamaya çalıştığınıza bağlı olarak, IQ testleri yararlı olabilir veya zaman kaybı olabilir.

Ayrıca, IQ puanınızın birçok farklı şeyden etkilenebileceği ortaya çıktı – ve zeka çok karmaşık olduğu için, farklı faktörlerin onu ne kadar güçlü bir şekilde etkileyebileceğinden emin değiliz.

Bilişsel yeteneklerin biraz kalıtsal olduğunu söyleyen bazı kanıtlar var, yani IQ'nun bir tür genetik bileşeni olabilir. Ama o kadar basit değil! Son zamanlarda yapılan çalışmalar, IQ testlerinin motivasyondan etkilendiğini göstermiştir.

Örneğin, bir 2011 meta-analizi, bir IQ testinde başarılı olmaları durumunda nakit teklif edilen kişilerin, hiçbir şey teklif edilmeyen insanlardan daha yüksek puan aldığını bulmuştur. Mesela, sadece 10 dolarlık bir ödül için 20 puana kadar daha yüksek. Bu çok büyük bir etki!

Ayrıca, motivasyonun, notlarınız ve kariyer yolunuz gibi diğer şeylerde de rol oynayabileceğini biliyoruz, bu da yanlış bir şekilde sadece bir IQ puanına kadar tebeşirlenebilir.

IQ ayrıca çevresel faktörlerden de etkileniyor gibi görünmektedir. Kültürel değerler IQ puanlarınızı etkileyebilir.

Örneğin, hikaye anlatımını ödüllendiren bir toplulukta büyüyen bir çocuk, testin sözlü bölümlerinde veya bilgileri hatırlamanızı ve yeniden kullanmanızı gerektiren problemlerde daha iyisini yapabilir.

Ne kadar eğitim aldığınız – ve bu eğitimin kalitesi – de bir etkiye sahip olabilir. Okula gitmeleri zor olduğu için okulu özleyen veya çok fazla kaynak olmadan okullara devam eden çocuklar, akranlarından daha düşük puan alma eğilimindedir.

Aile ortamınız bile, düşük gelirli bir evde büyüyüp büyümediğiniz veya çocukken çok fazla travma yaşayıp yaşamadığınız gibi IQ'nuzu etkileyebilir. Yani, birçok şey gibi, IQ da doğa ve beslenmenin bir karışımından kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Büyüdükçe öğrenme yeteneğinizi etkileyen pek çok faktör vardır – doğmadan önce geliştirdiğiniz ortamdan, eğitim fırsatları ve aile dinamikleri gibi şeylere.

Bununla birlikte, psikologlar, insanlara öğrenme ve akademik başarı ile yardımcı olan bir şeyin, zekayı değişebilecek bir şey olarak düşünmek olduğu konusunda hemfikir görünüyorlar.

IQ testleri mükemmele yakın veya kapsamlı bir yerde değildir, ancak insanların yakın gelecekte nasıl öğrenebileceklerini tahmin etmemize yardımcı olabilirler, bu da aldıkları destekte bir fark yaratabilir.

Örneğin, IQ puanları zihinsel engellilik teşhisini etkileyebilir ve bu da farklı öğrencileri desteklemek için eğitim programları hakkında kamu politikasını bilgilendirebilir.

Bu genel politika kararlarını vermek söz konusu olduğunda, zekayı ölçmek için standart bir yola sahip olmanın neden değerli olduğu anlaşılabilir. Ancak, IQ testlerinin neden tartışmalarla çevrili olduğunu görmek de kolaydır.

Sonuç olarak, zeka hakkında anlamadığımız çok şey var ve IQ puanının bize bir kişi veya insan grupları hakkında söyleyemeyeceği çok şey var. Dolayısıyla, IQ bazı durumlarda yararlı bir kısaltma olsa da, taşa oturtulacak ve bir sayının sizi tanımlamasına izin vermeyecek bir şey değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir