Przejdź do treści
Portada » Od zera do geniuszu: historia mierzonej inteligencji

Od zera do geniuszu: historia mierzonej inteligencji

Problem Monty'ego Halla. Stanford-Binet. MENSA. Krzywa dzwonowa. Wszyscy rzekomo mówią ci, jak mądry (lub, dla pesymistów i, głupi) jesteś.

Koncepcje i testy Ilorazu Inteligencji – IQ – pojawiły się pod koniec 19 wieku i wyewoluowały z czystej, zielonej zazdrości człowieka o Karola Darwina. Kuzyn Darwina, Sir Frances Galton, był brytyjskim naukowcem, który wymyślił swoje teorie, że inteligencja jest zarówno dziedziczna, jak i mierzalna z zazdrości o uwagę, jaką kuzyn Chuck otrzymywał za swoje badania nad ewolucją.

Ale podczas gdy testy Galtona koncentrowały się na wzroku, czasie reakcji, wrażliwości skóry – ludzkich cechach, które można łatwo ocenić – dopiero w 1904 roku testy IQ, jakie znamy dzisiaj, zaczęły nabierać formy. Alfred Binet, francuski psycholog, wykorzystał koncepcję wieku umysłowego, aby stworzyć test, który dokładnie przewidywał osiągnięcia akademickie. Chociaż nie jest to powszechnie akceptowane we Francji, nauczyciel szkolny z New Jersey przywiózł test do USA do użytku z dziećmi niepełnosprawnymi. Po przybyciu do Stanów psycholog ze Stanford, Lewis Terman, poprawił i udoskonalił pracę Bineta, aby ustanowić Skalę Inteligencji Stanforda-Bineta, i rozpoczęła się wędrówka w kierunku certyfikowanego geniuszu.

Oryginalny test Stanforda-Bineta obejmował obszary rozumowania, słownictwa i rozwiązywania problemów oraz określał jego ostateczny wynik – IQ zdającego – dzieląc oceniany wiek umysłowy osoby przez jej rzeczywisty wiek i mnożąc wynik przez 100. Oznacza to, że jeśli wyniki testu ośmiolatka wykazały, że dziecko ma zdolność umysłową przeciętnego dwunastolatka, formuła 12/8×100 dałaby dziecku IQ 150.

Dzisiaj test Stanford-Binet został zaktualizowany, aby lepiej pasował do testów inteligencji u dorosłych, z wynikami przekraczającymi 140 sklasyfikowanymi jako "geniusz" i wynikami poniżej 70, "słaby umysł". Inne testy, w tym Skala Wechslera i Mega Test, również weszły do głównego nurtu wraz z wieloma mniej znanymi i specyficznymi dla umiejętności ocenami.

Debata Burza

Natura kontra wychowanie: Nawet Szekspir dołączył do debaty w Burzy, jego 17-wiecznej sztuce badającej współistnienie cywilizowanych ludzi i dzikich stworzeń wyspiarskich. Czy niektórzy z nas są inteligentni i odnoszą sukcesy, ponieważ zdobyliśmy odpowiednie geny lub dlatego, że zdobyliśmy odpowiednich ludzi, aby trenować i popychać nas do wielkości? Czy chodzi o karty, które otrzymujemy, czy o to, jak je gramy?

Większość dostępnych badań mówi nam, że potencjał intelektualny jest w dużej mierze genetycznie z góry określony, chociaż intelektualne zastosowanie i sukces są pod silnym wpływem naszego środowiska i emocjonalnej inwestycji w doskonalenie naszych umiejętności. Rodzice z wysokim IQ zazwyczaj mają dzieci z wysokim IQ i odwrotnie, ale możliwe jest również zwiększenie IQ dzieci poprzez zapewnienie, że znajdują się w stymulującym środowisku lub zmniejszenie ich IQ poprzez ich pozbawienie.

Laszlo Polgar był węgierskim nauczycielem szachów, który wierzył, że "geniusze są stworzeni, a nie urodzeni". Sam skromny szachista postanowił uczynić swoje nienarodzone dzieci mistrzami, posuwając się nawet do reklamowania żony, która zgodziłaby się poślubić go i urodzić jego potomstwo w tym jedynym celu. Trzy córki później, ma kłębek silnych szachistek, z których jedna wygrała Mistrzostwa Budapesztu w Szachach dla dziewcząt poniżej 11 roku życia w wieku 4 lat.

Aby dowiedzieć się więcej o wpływie środowiska na IQ, sprawdź badania Glenwood Slate School i Milwaukee Project w http://iq-test.learninginfo.org/iq03.htm.

Prodig(y)al Sons

Cudowne dzieci to dzieci, które w wieku 12 lat lub młodsze mają umiejętności porównywalne z umiejętnościami wysoce kompetentnego dorosłego. Cudowne dzieci prawie zawsze przodują w dziedzinie matematyki (Blaise Pascal), muzyki (Mozart) i gier strategicznego myślenia (tradycyjnie: szachy, Bobby Fischer; dziś: gry wideo, Lil Poison i Fatal1ty, ponieważ są to dyscypliny oparte na strukturach i zasadach. Twórcze przedsięwzięcia, takie jak pisanie i taniec, wyprodukowały znacznie mniej Wunderkinda, ponieważ wymagają doświadczenia i siły w abstrakcyjnym myśleniu, że dzieci po prostu nie miały wystarczająco dużo uderzeń serca, aby je uchwycić.

Wyjątkami, a może połączeniem konkretnych i twórczych zasad dyscypliny są cudowne dzieci sztuk pięknych, być może ze względu na fakt, że wiele z ich dzieł opiera się lub wynika z równań matematycznych i ustalonych proporcji, które istnieją w przyrodzie. Akiane Kremarik, lat 13, jest światowej sławy malarzem realistycznym. Dhanat Plewtianyingthawee jest zaledwie 4 1/2 i już sprzedaje swoje abstrakcyjne akwarele w całej Tajlandii, a także w Internecie.

Plemnik i jajocznica

Dyskusje, dyskursy, spory i prostolinijne krzyki rywalizujące o udowodnienie, że mężczyzna lub kobieta są mądrzejszą płcią, są w ciągłym obiegu.

W 2006 roku badanie opublikowane w Intelligence twierdziło, że położyło kres debacie przy użyciu wyników testów SAT z puli 100 000 17- i 18-latków: w wieku dorosłym mężczyźni na ogół mają IQ, które jest o 4 do 5 punktów wyższe niż u kobiet. Badanie utrzymuje, że różnica ta nie jest widoczna u dzieci, ponieważ dziewczęta dojrzewają szybciej niż chłopcy, więc ich IQ jest równoległe do późnego okresu dojrzewania / wczesnej dorosłości, kiedy mężczyźni ciągną naprzód.

Ale pomimo statystyk i średnich, posiadaczem Księgi Rekordów Guinnessa za najwyższe IQ na świecie jest kobieta.

Marilyn Vos Savant po raz pierwszy przystąpiła do testu na inteligencję Stanford-Binet w 1956 roku w wieku 10 lat. Jej wyniki wróciły gdzieś między 167 a 228 (informacje i metody punktacji są sprzeczne; nic dziwnego, że Vos Savant podaje liczbę 228, gdy jest pytana), co niezależnie od tego, po której stronie ponad 40 punktowej różnicy, czyni ją niekwestionowanym geniuszem. Komitet Guinnessa oficjalnie przyznał jej nagrodę "Najwyższego IQ" w 1986 roku; zachowała koronę do 1989 roku, kiedy to publikacja przestała obejmować jej kategorię.

Vos Savant zyskała popularność na przestrzeni lat nie tylko dzięki epizodowi z Guinnessem, ale także dzięki kolumnie "Ask Marilyn" w magazynie Parade. Vos Savant podejmuje w nim pytania czytelników o wszystko, od fizyki po politykę i rozwiązuje zagadki logiczne i matematyczne. Jeden z jej najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych felietonów ukazał się we wrześniu 1990 roku. Zagadka, ukuta jako "Problem Monty'ego Halla" po gospodarzu teleturnieju Let's Make a Deal, brzmi następująco:

"Załóżmy, że bierzesz udział w teleturnieju i masz do wyboru troje drzwi. Za jednymi drzwiami jest samochód, pozostałe kozy. Wybierasz drzwi, mówisz #1, a gospodarz, który wie, co jest za drzwiami, otwiera kolejne drzwi, powiedzmy #3, które mają kozę. Mówi do ciebie: "Czy chcesz wybrać drzwi nr 2?" Czy zmiana wyboru drzwi jest dla ciebie korzystna?" —Craig F. Whitaker, Kolumbia, Maryland

Powszechnym założeniem jest to, że usuwając drzwi bez kóz, gospodarz daje ci 50/50 szans na sukces, niezależnie od tego, które z dwóch pozostałych drzwi wybierzesz. Ale Vos Savant doszedł do wniosku, że zmieniając wybór drzwi, prawdopodobieństwo wygrania samochodu wzrasta do 2/3, podczas gdy trzymanie się drzwi nr 1 przyklei cię z szansą 1/3. Jej rozwiązanie ma o wiele więcej sensu, gdy spojrzysz na wizualną reprezentację tego typu problemu.

Problem Monty'ego Halla

(Ważne jest również, aby pamiętać, że logika Vos Savanta zakłada, że gospodarz wie, co jest za drzwiami i zawsze otwiera przegrane drzwi, zamiast otwierać drzwi losowo lub oferować uczestnikom zmianę tylko wtedy, gdy ich początkowe przypuszczenia są poprawne.)

Wysokie społeczeństwa

Wspinacze społeczni wśród nas chodzą do klubu wiejskiego. Kowboje udają się do NRA. Leniwi idą na kanapę. A elita intelektualna udaje się do Mensy lub Towarzystwa Prometeusza.

Członkostwo w Mensie jest otwarte dla każdego na świecie z IQ w górnych 2% populacji. Obecnie istnieje ponad 100 000 członków, którzy uzyskali dostęp do organizacji, biorąc udział w teście IQ podawanym przez Mensę lub przesyłając wyniki innego zatwierdzonego testu pisemnego. Jeśli chcesz ocenić, jak poradziłbyś sobie z własną oceną Mensy, możesz wziąć 30-minutową "rozgrzewkę" online, która da ci natychmiastową informację zwrotną.

Dla tych, którzy szukają dalszej separacji od dzikusów, Towarzystwo Prometeusza oferuje członkostwo każdemu, kto osiąga najlepsze wyniki w 1/30 000 (tak, to jest jedna trzydziestotysięczna) populacji. Na dzień dzisiejszy jest to nie więcej niż 100 osób, choć szczerze mówiąc, niska liczba może wynikać bardziej z przekroju członkostwa w klubie niż z braku osób, które mogą spełnić ich kwalifikacje. Towarzystwo Prometeusza akceptuje również minimalne wyniki w wielu testach IQ, w tym w niektórych wersjach SAT (jeśli zostały podjęte przed 1995 r.) i GRE (jeśli zostały podjęte przed 1981 r.) Testy rekrutacyjne na uniwersytety. Każdy, kto ma wynik SAT 1560 lub wyższy lub wynik GRE co najmniej 1610, kwalifikuje się.

Fakty i liczby IQ

 • Międzynarodowe wykresy IQ umieszczają Hongkong na szczycie świata IQ, a obywatele mają średnią 107. Następnie Korea Południowa, Japonia, Tajwan i Singapur. Stany Zjednoczone zajmują 18 miejsce.
 • Średnie IQ w Ameryce wynosi 98. Mieszkańcy New Hampshire mają najwyższe IQ, średnio 104, a następnie Oregon i Massachusetts na 103. Niższe liczby znajdują się w Missisipi i Południowej Karolinie, gdzie średnie IQ wynosi 94.
 • Po ostatnich wyborach prezydenckich przeprowadzono badanie, które wykazało, że stany o niższym średnim IQ głosowały na George'a Busha, a te o wyższym IQ na Johna Kerry'ego.
 • 0,1% światowej populacji ma IQ 145 lub więcej, poziom wymagany do uznania go za głęboko uzdolnionego.
 • Eksperci byli w stanie sporządzić listę przyczyn upośledzenia umysłowego (od "łagodnego" w IQ od 50 do 70 do "głębokiego" w wieku 20 lat lub poniżej), ale nadal są w dużej mierze niepewni co do konkretnych przyczyn geniuszu.
 • Według badań z 2007 roku, orangutany są najbardziej inteligentnymi naczelnymi, a następnie szympansami, małpami pająkami, langurami i makakami.
 • Szympansy, papugi i delfiny zazwyczaj mają IQ od 35 do 49. U człowieka liczby te sugerowałyby umiarkowane opóźnienie.
 • Niektóre badania pokazują, że dzieci karmione piersią mają IQ do 10 punktów wyższe w wieku 3 lat niż dzieci ograniczone do butelek.
 • Według duńskiego badania osoby z niższym IQ są bardziej narażone na wstrząs mózgu.
 • Badania wykazały, że amerykańskie dzieci zyskują około 3,5 punktu IQ w ciągu każdego roku, w którym są w szkole.
 • Badanie przeprowadzone w Nowym Jorku na 1 milionie uczniów wykazało, że usunięcie konserwantów, barwników i sztucznych aromatów ze szkolnych obiadów zwiększyło wyniki testów IQ o 14%.