Przejdź do treści
Portada » Od zera do geniuszu: historia mierzonej inteligencji

Od zera do geniuszu: historia mierzonej inteligencji

Ewolucja testów IQ

Testy IQ mają długą i złożoną historię. Pojęcie ilorazu inteligencji (IQ) i pomiaru inteligencji pojawiły się pod koniec 19 wieku, zainspirowane pracą Karola Darwina i teoriami Sir Frances Galton, kuzyna Darwina. Podczas gdy testy Galtona koncentrowały się na atrybutach fizycznych, dopiero w 1904 roku testy IQ, jakie znamy dzisiaj, zaczęły nabierać kształtu. Francuski psycholog Alfred Binet opracował test wykorzystujący pojęcie wieku umysłowego do przewidywania osiągnięć akademickich. Test został później przywieziony do Stanów Zjednoczonych i udoskonalony przez psychologa ze Stanford, Lewisa Termana, aby stworzyć Skalę Inteligencji Stanforda-Bineta. Oryginalny test Stanforda-Bineta oceniał rozumowanie, słownictwo i umiejętności rozwiązywania problemów oraz określał ostateczny wynik, dzieląc wiek umysłowy zdającego przez jego rzeczywisty wiek i mnożąc wynik przez 100. Dzisiaj test Stanforda-Bineta został zaktualizowany do użytku z dorosłymi, z wynikami powyżej 140 uznanymi za "genialne" i wynikami poniżej 70 sklasyfikowanymi jako "słabość umysłowa". Inne testy, takie jak Skala Wechslera i Mega Test, również weszły do głównego nurtu, wraz z różnymi specjalistycznymi ocenami.

Debata Natura kontra wychowanie

Debata między naturą a wychowaniem trwa od dawna, a nawet została poruszona przez Szekspira w jego 17-wiecznej sztuce "Burza". Czy inteligencja i sukces są z góry określone przez genetykę, czy ukształtowane przez środowisko i doświadczenia? Podczas gdy badania sugerują, że potencjał intelektualny jest w dużej mierze zdeterminowany przez genetykę, na rozwój intelektualny i sukces może mieć wpływ środowisko i wysiłek zainwestowany w poprawę umiejętności. Na przykład rodzice z wysokim IQ mają zwykle dzieci z wysokim IQ, ale możliwe jest również zwiększenie IQ dziecka poprzez zapewnienie stymulującego środowiska i zmniejszenie go poprzez pozbawienie go. Laszlo Polgar, węgierski nauczyciel szachów, wierzył w ideę, że "geniuszy są tworzeni, a nie rodzą się". Postanowił stworzyć mistrzów szachowych poprzez celowe wychowanie, posuwając się nawet do ogłoszenia żony, która zgodziłaby się mieć dzieci w tym konkretnym celu. Ostatecznie miał trzy córki, które stały się utalentowanymi szachistami, z których jedna wygrała mistrzostwa Budapesztu dziewcząt poniżej 11 roku życia w wieku 4 lat.Aby dowiedzieć się więcej o wpływie środowiska na IQ, możesz przeczytać o badaniach Glenwood Slate School i Milwaukee Project w http://iq-test.learninginfo.org/iq03.htm.

Cudowne dzieci: rzadkie, ale imponujące

Cudowne dzieci to osoby w wieku poniżej 12 lat, które mają umiejętności i zdolności porównywalne z wysoce kompetentnymi dorosłymi. Te wyjątkowe osoby często przodują w przedmiotach takich jak matematyka (jak Blaise Pascal), muzyka (jak Mozart) i strategiczne gry myślowe (takie jak szachy lub gry wideo). Jednak kreatywne dziedziny, takie jak pisanie i taniec, wytworzyły mniej cudownych dzieci, ponieważ wymagają poziomu abstrakcyjnego myślenia i doświadczenia, którego dzieci nie miały jeszcze okazji rozwinąć. Istnieją jednak wyjątki od tego trendu, takie jak cudowne dzieci w sztukach pięknych. Może to wynikać z faktu, że wiele form sztuki wymaga użycia równań matematycznych i ustalonych proporcji występujących w przyrodzie. Na przykład Akiane Kremarik jest 13-letnim światowej sławy malarzem realistycznym. Dhanat Plewtianyingthawee, mając zaledwie 4 i pół roku, sprzedaje już swoje abstrakcyjne akwarele w całej Tajlandii i online.Ogólnie rzecz biorąc, cudowne dzieci to rzadkie, ale imponujące osoby, które prezentują niezwykły talent i potencjał w młodym wieku.

Plemnik i jajocznica

Dyskusje, dyskursy, spory i prostolinijne krzyki rywalizujące o udowodnienie, że mężczyzna lub kobieta są mądrzejszą płcią, są w ciągłym obiegu.

W 2006 roku badanie opublikowane w Intelligence twierdziło, że położyło kres debacie przy użyciu wyników testów SAT z puli 100 000 17- i 18-latków: w wieku dorosłym mężczyźni na ogół mają IQ, które jest o 4 do 5 punktów wyższe niż u kobiet. Badanie utrzymuje, że różnica ta nie jest widoczna u dzieci, ponieważ dziewczęta dojrzewają szybciej niż chłopcy, więc ich IQ jest równoległe do późnego okresu dojrzewania / wczesnej dorosłości, kiedy mężczyźni ciągną naprzód.

Ale pomimo statystyk i średnich, posiadaczem Księgi Rekordów Guinnessa za najwyższe IQ na świecie jest kobieta.

Marilyn Vos Savant po raz pierwszy przystąpiła do testu na inteligencję Stanford-Binet w 1956 roku w wieku 10 lat. Jej wyniki wróciły gdzieś między 167 a 228 (informacje i metody punktacji są sprzeczne; nic dziwnego, że Vos Savant podaje liczbę 228, gdy jest pytana), co niezależnie od tego, po której stronie ponad 40 punktowej różnicy, czyni ją niekwestionowanym geniuszem. Komitet Guinnessa oficjalnie przyznał jej nagrodę "Najwyższego IQ" w 1986 roku; zachowała koronę do 1989 roku, kiedy to publikacja przestała obejmować jej kategorię.

Vos Savant zyskała popularność na przestrzeni lat nie tylko dzięki epizodowi z Guinnessem, ale także dzięki kolumnie "Ask Marilyn" w magazynie Parade. Vos Savant podejmuje w nim pytania czytelników o wszystko, od fizyki po politykę i rozwiązuje zagadki logiczne i matematyczne. Jeden z jej najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych felietonów ukazał się we wrześniu 1990 roku. Zagadka, ukuta jako "Problem Monty'ego Halla" po gospodarzu teleturnieju Let's Make a Deal, brzmi następująco:

"Załóżmy, że bierzesz udział w teleturnieju i masz do wyboru troje drzwi. Za jednymi drzwiami jest samochód, pozostałe kozy. Wybierasz drzwi, mówisz #1, a gospodarz, który wie, co jest za drzwiami, otwiera kolejne drzwi, powiedzmy #3, które mają kozę. Mówi do ciebie: "Czy chcesz wybrać drzwi nr 2?" Czy zmiana wyboru drzwi jest dla ciebie korzystna?" —Craig F. Whitaker, Kolumbia, Maryland

Powszechnym założeniem jest to, że usuwając drzwi bez kóz, gospodarz daje ci 50/50 szans na sukces, niezależnie od tego, które z dwóch pozostałych drzwi wybierzesz. Ale Vos Savant doszedł do wniosku, że zmieniając wybór drzwi, prawdopodobieństwo wygrania samochodu wzrasta do 2/3, podczas gdy trzymanie się drzwi nr 1 przyklei cię z szansą 1/3. Jej rozwiązanie ma o wiele więcej sensu, gdy spojrzysz na wizualną reprezentację tego typu problemu.

Problem Monty'ego Halla

(Ważne jest również, aby pamiętać, że logika Vos Savanta zakłada, że gospodarz wie, co jest za drzwiami i zawsze otwiera przegrane drzwi, zamiast otwierać drzwi losowo lub oferować uczestnikom zmianę tylko wtedy, gdy ich początkowe przypuszczenia są poprawne.)

Wysokie społeczeństwa

Wspinacze społeczni wśród nas chodzą do klubu wiejskiego. Kowboje udają się do NRA. Leniwi idą na kanapę. A elita intelektualna udaje się do Mensy lub Towarzystwa Prometeusza.

Członkostwo w Mensie jest otwarte dla każdego na świecie z IQ w górnych 2% populacji. Obecnie istnieje ponad 100 000 członków, którzy uzyskali dostęp do organizacji, biorąc udział w teście IQ podawanym przez Mensę lub przesyłając wyniki innego zatwierdzonego testu pisemnego. Jeśli chcesz ocenić, jak poradziłbyś sobie z własną oceną Mensy, możesz wziąć 30-minutową "rozgrzewkę" online, która da ci natychmiastową informację zwrotną.

Dla tych, którzy szukają dalszej separacji od dzikusów, Towarzystwo Prometeusza oferuje członkostwo każdemu, kto osiąga najlepsze wyniki w 1/30 000 (tak, to jest jedna trzydziestotysięczna) populacji. Na dzień dzisiejszy jest to nie więcej niż 100 osób, choć szczerze mówiąc, niska liczba może wynikać bardziej z przekroju członkostwa w klubie niż z braku osób, które mogą spełnić ich kwalifikacje. Towarzystwo Prometeusza akceptuje również minimalne wyniki w wielu testach IQ, w tym w niektórych wersjach SAT (jeśli zostały podjęte przed 1995 r.) i GRE (jeśli zostały podjęte przed 1981 r.) Testy rekrutacyjne na uniwersytety. Każdy, kto ma wynik SAT 1560 lub wyższy lub wynik GRE co najmniej 1610, kwalifikuje się.

Fakty i liczby IQ

 • Międzynarodowe wykresy IQ umieszczają Hongkong na szczycie świata IQ, a obywatele mają średnią 107. Następnie Korea Południowa, Japonia, Tajwan i Singapur. Stany Zjednoczone zajmują 18 miejsce.
 • Średnie IQ w Ameryce wynosi 98. Mieszkańcy New Hampshire mają najwyższe IQ, średnio 104, a następnie Oregon i Massachusetts na 103. Niższe liczby znajdują się w Missisipi i Południowej Karolinie, gdzie średnie IQ wynosi 94.
 • Po ostatnich wyborach prezydenckich przeprowadzono badanie, które wykazało, że stany o niższym średnim IQ głosowały na George'a Busha, a te o wyższym IQ na Johna Kerry'ego.
 • 0,1% światowej populacji ma IQ 145 lub więcej, poziom wymagany do uznania go za głęboko uzdolnionego.
 • Eksperci byli w stanie sporządzić listę przyczyn upośledzenia umysłowego (od "łagodnego" w IQ od 50 do 70 do "głębokiego" w wieku 20 lat lub poniżej), ale nadal są w dużej mierze niepewni co do konkretnych przyczyn geniuszu.
 • Według badań z 2007 roku, orangutany są najbardziej inteligentnymi naczelnymi, a następnie szympansami, małpami pająkami, langurami i makakami.
 • Szympansy, papugi i delfiny zazwyczaj mają IQ od 35 do 49. U człowieka liczby te sugerowałyby umiarkowane opóźnienie.
 • Niektóre badania pokazują, że dzieci karmione piersią mają IQ do 10 punktów wyższe w wieku 3 lat niż dzieci ograniczone do butelek.
 • Według duńskiego badania osoby z niższym IQ są bardziej narażone na wstrząs mózgu.
 • Badania wykazały, że amerykańskie dzieci zyskują około 3,5 punktu IQ w ciągu każdego roku, w którym są w szkole.
 • Badanie przeprowadzone w Nowym Jorku na 1 milionie uczniów wykazało, że usunięcie konserwantów, barwników i sztucznych aromatów ze szkolnych obiadów zwiększyło wyniki testów IQ o 14%.